מסעדות | אוכל | קופונים | הנחות | ROL - Restaurant On-Line

פורטל רול - מדריך מסעדות ומגזין אוכל. מכיל מידע אודות אלפי מסעדות, בתי קפה ופאבים. בנוסף מצרף קופוני הנחה, מתכונים, קייטרינג וסדנאות בישול.

יום חמישי - 22.03.2018


ליד שולחן עץ רחב ישבנו ארבעה: ר., ס., אליס האורחת מבלגיה ואני (שאיני עבדכם ואינני נאמן). כטוב ליבנו בבירה הבלגית 'ברבר', צייתנו להמלצות המלצרית (הבקיאה ומאוד נדיבה, בלי להיות לטורח כאותם חנפני הטיפ), והזמנו מנות ראשונות של קלמארי פריך עם איולי עריסה (12 ₪), טאבולה פירות ים (15 ₪), גבינת חלומי שחומה על סלסת עגבניות (12 ₪) וקוביות בטטה בסילאן תמרים ושקדים (12 ₪). במהרה הפך שולחננו כוורת הומה סבך ארבע-כיווני של מזלגות וכפות, מרחב אווירי עמוס כלי טיס זעירים שנמנעים אך בקושי מתאונה, נוחתים כל אחד בתורו בצלחת היושב לצידו.

לחלוטין מיותר להיכנס לפירוט ולכן, לשם שינוי, לא אכביר מלים: אפילו הקורא הפחות נבון כבר הבין עד כמה ערבו לחיכנו המנות הראשונות, שהיו מקוריות, מרעננות ועשויות כמתאבן המושלם, שמתפקד כהופעת חימום לקראת השואו הגדול באמת. אציין במיוחד את המנה שבמקור הזמנתי אני, בטרם נחמסה במזלגות שכניי: הטאבולה פירות ים היה כל כך טעים ומקורי, כזה שהצליח להיות ישראלי-מזרחי בשילוב אנינות סי-פוד ברמה הכי גבוהה. מזמן לא הופתעתי כל כך ממנת פירות ים, אותם חשבתי שהכרתי לפניי ולפנים. אליס האורחת, שביקשה לדעת אוכל ישראלי מהו, קיבלה כאן גם היא שיעור מאלף. אחרי שתחזור לארצה ותספר חוויותיה מ"אבישג", תעלה שם פלאים קרנו של המטבח הישראלי.

העיקריות שהגיעו לשולחננו הצטיינו לא פחות – במראה, בטעם ובנדיבות הכמות: כבדי העוף בסילאן תמרים עם בצל פריך (55) היו רכים ולא שומניים, עשויים היטב וטובלים בפירה תפוחי אדמה מצויין; קציצות דגים במרק עגבניות, גרגרי חומות ומנגולד (59 ₪) פתחו בפני אליס צוהר נוסף למאכלי האיכות של העם היושב בציון; חזה עוף במילוי חציל וצנובר על תבשיל עדשים שחורים (55 ₪) ופסטה פנה בשמן זית (41 ₪) זכו אף הן לשבחים רבים. טעימות הדדיות גרמו לכל היושבים לקנא באלה שלצידם, בבחינת "העיקרית של השכן נימוחה יותר", אבל כולם קיבלו עיקריות באמת טובות.

האלכוהול זרם כיין והקוקטיילים כבירה. היות ו-4 ארוחות הזמנו, 50 אחוזי ההנחה שקיבלנו עשו את החוויה נעימה אף יותר.

"אבישג", רחוב הברזל 32 (רמת החייל), תל אביב. טלפון: 03-6474001
מאת: תומר שי
אבישג: על נשים, אוכל טוב ומבצע 2+2
"אבישג", מסעדת ביסטרו בר חדשה ברמת החייל, היא תוספת איכותית ומקסימה לנוף הקולינארי התל אביבי. העיצוב, האווירה, היחס וכמובן האוכל המצויין מצטרפים לחוויה של ממש. כמה מחשבות על שתי נשים בשם אבישג שאין כל קשר ביניהן ועל מבצע מאוד משתלם של "אבישג", שמציעה 2+2 חינם בהזמנת 4 ארוחות ומעלה
קהל קוראי ביקורת המסעדות לסוגיה מורגלים כבר להיתקל, בין שאר הפסיכוזות המאפיינות את כותבי הז'אנר, בתופעת הכתבות שמעמיקות חקירה וניתוח בנבכי משמעות שם המסעדה, מקורותיו והשלכותיו. עיקר הכתבה, הוא התיאור הגסטרונומי, נדחק לשוליים. בימים כתיקונם אינני נוהג כך - מטעמים שונים ובעיקר כי קטונתי - אך הפעם אצטרף לנוהג הנפסד, בעקבות ביקורי במסעדת "אבישג".

כדי לסבר את עינו של הקורא הענייני, אסביר תחילה את עיקרי המסר: "אבישג" היא מסעדת ביסטרו בר חדשה ומקסימה במתחם רמת החייל. בימים אלה, יוצאת "אבישג" במבצע משתלם ביותר של 2+2 חינם: שולחן של 4 סועדים ומעלה יזכה ל-2 ארוחות חינם על 2 ארוחות שיזמין, ללא הגבלה (בהזמנת 4 ארוחות לפחות, שכוללות מנה קטנה ומנה גדולה). כפי שיתואר בהמשך, התפריט ב"אבישג" הוא ברמה כזו, ששווה מאוד להכיר.

ועכשיו, קצת פרספקטיבה היסטורית:

שתי נשים שנודעו בשם אבישג עולות בזיכרוני, בחופרי במקורות המטען התרבותי הדל שבנבכי ראשי. אלפי שנים מפרידות בין שתיהן. האחת חיממה יצועו של מלך זקן בגופה הצעיר, השניה נודעה כפארודיה חיננית בפי זמר גדול. סיפורה של האחת משל הוא ונכס תרבות ספרותי ברשומות היהדות, שירה של השניה הוא פנינה ונכס תרבות מוזיקלי ברובדי הישראליות. הראשונה זכתה לחיי נצח, האחרונה ספק אם אי פעם חיה באמת. האחת הרי היא אבישג השונמית שחלקה מיטת זקנתו של דוד התנ"כי, השניה לא אחרת מאותה אבישג לה רואה אריק איינשטיין הכול בתקליטו ההיסטורי 'פלסטלינה'.

קלוש הוא הקשר בין גבירה אחת לרעותה וקלוש לא פחות ההקשר של שתיהן לכתבה כלשהיא שעניינה גסטרונומיה. אין זאת אלא כי חשתי צורך עמוק להקדים לסקירתי את מסעדת "אבישג" החדשה שברמת החייל פתיח שיהא בו עומק, שביב שאר רוח ולו לכאורה. זאת בשל היות "אבישג" מקום שאינו כשאר מקומות. זה לא רק האוכל שאינו כשאר מקומות; לא רק המנות המושקעות ועלותן הידידותית; לא רק העיצוב; לא רק האווירה והשירות; לא רק חביבותם מאירת העיניים של הבעלים. אל כל הדברים הללו, שחברו להם יחדיו, נוסף מרכיב חמקמק, בלתי מוגדר, שמרחף לו בחלל המקום ונוחת ברכות על כתפי הסועדים: מיזוגן של כל אלה יחד הופך את "אבישג" לפנינה אמיתית, כזו שאמליץ מכל הלב להכיר מקרוב.

בניגוד לאבישג של איינשטיין, שבסוף הקליפ של 'לול' מסתובבת ומתגלה כגבר חסר שיניים, אבישג המצויירת שעל לוגו המסעדה היא צעירה, שובבית ובעלת מראה קלאסי וחיוך מזמין. חיוכה העדין רומז על תפיסת העיצוב של "אבישג": נקי אך לא מנוכר, מושקע אך לא פומפוזי, מודרני אך לא נעדר קלאסיות. בר ארוך ניצב במרכז החלל, חובק מאות בקבוקי משקה. ריהוט עץ קלאסי ושולחנות במגוון מידות ערוכים במינימליזם מוקפד לקראתך, אתה האיש שבא לסעוד.

הדפס כתבה שלח לחבר
7139 מסעדות במאגר
”  “ על